sut nasil sagilir - Anne Sütü Sağma - Anne Sütü Nasıl Sağılır
Anne & Bebek

Anne Sütü Sağma – Anne Sütü Nasıl Sağılır

sut nasil sagilir 300x229 - Anne Sütü Sağma - Anne Sütü Nasıl Sağılır

Anne Sütü Sağma nasıl yapılır ?  Anne sütü nasıl sağılır ?

  • Sağma işlemine geçmeden önce eller iyice yıkanır ve sütün sağılacağı kabın da temiz olması gereklidir. Bunun için geniş ağızlı fincan veya bardak seçilir.
  • Rahat bir yere oturduktan sonra meme başının etrafındaki kahverengi bölgeye doğru masaj yapılır. Meme baş parmak üstte diğer parmaklar altta kalacak şekilde tutulur.
  • Hedef bölge meme başının etrafındaki kahverengi bölgenin gerisinde kalan alandır. Süt sağılması için baş ve diğer parmaklarla yavaşça içe göğüs duvarına doğru ve ardından birbirine doğru bastırılır.
  • Bastırma işlemi el göğüs duvarından uzaklaştırılırken devam ettirilir. Bu şekilde süt meme başına doğru itilir.
  • Sağma işlemi ritmik bir şekilde tekrarlanmalıdır.

Anne sütü sağma işlemlerinde temizlik en ön plandadır. Ortamın, ellerinizin ve kullanılan aletlerin temizliğinden emin olunuz..

 

Sağılmış süt bebeğe nasıl verilir ?

Sağılan anne sütü kaşık veya bardakla verilmelidir. Biberon ile verilmemelidir. Çünkü biberonla verilmesi halinde bebek anne memesini reddedebilir.

Biberon emziğe alışan bir bebek memeyi iyi kavrama alışkanlığını da kaybedebilir ve meme yerine meme ucunu emmeye çalışır. Buda meme çatlaklarına ve en önemlisi bebeğin yeterince anne sütü almamasına neden olur.

 

Sağılan anne sütü nasıl saklanır ?

Anne sütü;
Oda sıcaklığında 3 saat
Buzdolabı rafında 3 gün
Derindondurucu buzdolapların buzluğunda 3 ay saklanabilir.

 

Sağılan anne sütü nasıl ısıtılır ?

Dolaptan çıkardığınız sütünüzü benmari usulü yani sıcak su dolu bir kabın içinde ısıtınız.

Derin dondurucudan çıkarılan sütler ise önce buzdolabının alt rafına indirilerek orada çözülmesi sağlanmalı, kullanılacağı zaman benmari usulü ısıtılarak bebeğe verilmelidir.

Anne sütü doğrudan ısıya maruz bırakılmamalı ve fazla ısıtılmamalıdır.

 

Annenin özgüveni

Annelik duygusu içgüdüseldir. Emzirmeden önce etkin bir emzirme olacağına dair psikolojik olarak kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Emzireceğiniz ortam sessiz ve sakin olmalıdır. Bebeğinizle başbaşa ve rahat temas kurabileceğiniz ortam olmalıdır. Etkin emzirme sayesinde bebeğinizin özgüven duygusunu geliştirebilirsiniz. Bebeğinizin ileriki yaşlarında daha çok lazım olacak özgüven duygusunu erken dönemde kazandırmış olacaksınız.

 

Bebek emzirmenin püf noktaları  yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir