bebeklerde kolik nedir - Bebeklerde Kolik Nedir
Anne & Bebek

Bebeklerde Kolik Nedir

Kolik, bebeklerde akşamüstüne doğru başlayan ve gece yarılarına kadar süren ağlama krizine girmesidir. Kolik genelde, doğumdan iki ya da üç hafta sonra başlayan, ağlamalar genelde üçüncü ayın sonuna kadar geçmesi beklenir. Bebeğiniz ağlamasını dikkate almakla birlikte genelde kendi kendine geçmesi tavsiye edilir.

Bebeklerde ağlama krizini geçirmek için, sakin ve sabırlı bir tutum izleyin. Bebekler konuşamadıkları için, dertlerini ağlayarak ifade ederler. Ancak bebeklerde her türlü kontrol edilemeyen ağrıya kolit yani gaz sancısı denir.

Koliği olan bebekler ortalama olarak günde 4 saate yakın ağlarlar. Bu durum haftada en az üç defa tekrar eder. Bebek ağlamaya başladığı zaman anne baba sakin olmalıdır. Her şeyden önce bilmek gerekir ki bu geçici bir süreçtir. Bebek iki saatten fazla ağladığı zaman anne baba telaşlanmadan bebeği en yakın bir sağlık kuruluşuna götürmelidir.

Kolik Nasıl Anlaşılır?

Bebekler her sorunlarını ağlayarak ifade ederler. Bebeğinizin ağlaması iki üç saati geçiyorsa akşamları daha da şiddetlenip gece yarılarına kadar ağlaması devam ediyorsa, bebeğin genel hali sıkıntılı ise bacaklarını karnına çekerek ağlıyorsa bu belirtiler koliğe işarettir.

Koliğin Nedenleri Nedir?

Bebeklerin ağlaması normaldir. Bebeğiniz ne kadar çok ağlasa da bu ağlamanın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Ancak bebekler huzursuz olduğu zaman anne babalar da huzursuz olur. Bebeklerde görülen koliğin nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak koliği olan bebekleri rahatlatmak için, ağladığı zaman bebek kucağa alınmalıdır.

Bebeğiniz kucağınıza aldığınız halde sakinleşmiyorsa ılık bir banyo bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Bebeğiniz çok ağladığı zaman kendinizi suçlamayın. Bebeğiniz ağlaması genelde bebeğiniz bakımı ile ilgili değildir.

Bebeğiniz ağladığı zaman sakin ve huzurlu bir ortamda bebeğinizi emzirin. Annenin yediği gıdalar süt yolu ile bebeğe geçeceğinden yediğiniz gıdalara dikkat edin. Gaz yapmayan gıdalarla beslenmeye özen gösterin. Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, hava yutmamasına dikkat edin. Bebeğinizin bağırsaklarında problem varsa bu da gaz yapabilir. Bebeğinizi mama ile besliyorsanız gaz yapmayan mamaları tercih edin. Bu konuda doktorunuza başvurabilirsiniz. Keçi sütlü mamalar bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir